איך רושמים חשבונית עצמית

מדריך למשתמש-לינט

כאשר בעל עסק משלם תשלום חד פעמי לאדם פרטי שאינו עוסק רשום מסוג כלשהו (עוסק מורשה/עוסק פטור/חברה בע”מ/עמותה וכד’) עבור שרותים או מוצרים שסיפק לו, יש לו בעיה: האיש (או אישה) אינו יכול להנפיק מסמך כלשהו המעיד על כך ששילמנו לו תמורת שירותיו ו/או מוצרים שסיפק, ולכן עלולה להיות לא מוכרת כהוצאה על ידי רשויות המס. כך יוצא שסיפקנו אמנם פרנסה למישהו וקיבלנו תמורת התשלום דברים שהיינו זקוקים להם, אבל יצא שהפסדנו כסף כי ההוצאה לא תוכר על ידי הרשויות. המחוקק הבין שקיים מצב בעייתי כזה ולצורך כך איפשר להנפיק מסמך שנקרא “חשבונית עצמית” המעידה על כך שבוצע תשלום לאדם כזה. מסמך זה גורם לכך שהתשלום ששילמנו לאדם כזה יהיה רשום ומוכר כהוצאה לצרכי מס. השאלה היא איך רושמים חשבונית עצמית בלינט?

חשבונית עצמית
איך רושמים חשבונית עצמית בלינט

 כרגע לא קיימת אפשרות להפיק חשבונית עצמית בלינט. התכנית היא לפתח את היכולת להפיק חשבונית עצמית בקלות עד תום הרבעון השני של 2018.

למרות זאת, ניתן להפיק בתכנה מספר מסמכים שיבצעו את התנועות שנדרשות מחשבונית עצמית תקנית על פי חוק.

להלן תאור הצעדים להפקת חשבונית עצמית במסלול עוקף:

  1. יש להקים חשבון הכנסות חדש בשם “הכנסות מחשבונית עצמית”: יש לגשת לתפריט צדי ימני->חשבונות->ניהול חשבונות->כרטיסיית “הכנסות”->כפתור “צור חדש”->להקליד שם חשבון->לשמור.
  2. יש להקים חשבון הוצאות פטור ממע”מ חדש בשם “הוצאות מחשבונית עצמית”: יש לגשת לתפריט צדי ימני->חשבונות->ניהול חשבונות->כרטיסיית “הוצאות”->כפתור “צור חדש”->להקליד שם חשבון->להעביר כפתור “פטור ממע”מ למצב ON->לשמור.
  3. יש לאפשר הצגת חשבון הכנסות לפריט כאן: הגדרות->פרטי העסק->כרטיסיית “הגדרות מסמך מתקדמות”->להעביר כפתור “הצג חשבון הכנסות לפריט” למצב ON -> להעביר כפתור “הצג קטגורית מס לפריט” למצב ON ->לשמור
  4. להפיק, (להדפסה או PDF ) חשבונית מס רגילה כלפי עצמך (שם לקוח זהה לשם העסק שלך) כאשר בכל שורות הפריטים במסמך יש לבחור את חשבון ההכנסות שיצרת בסעיף הראשון.
  5. לאתר את חשבונית המס (שנוצרה בסעיף הקודם) במסך “ניהול מסמכים”->ללחוץ על סימן ה + בשורה של החשבונית->לבחור מהתפריט שנפתח “המרה לחשבונית זיכוי”->במסך הפקת חשבונית זיכוי להחליף את שם הלקוח מהשם של העסק שלך לשם של הספק שעבורו אתה מפיק חשבונית עצמית->להפיק להדפסה או ל-PDF
  6. תפריט צדי ימני->הוצאות->רישום הוצאה שוטפת->שם הספק צ”ל שם הספק שעבורו אתה מפיק חשבונית עצמית->חשבון הוצאות לבחור את החשבון שיצרת בסעיף 2->בשדה פרטי ההוצאה לרשום “חשבונית עצמית שמופקת בהמשך לחשבונית מס מס’XXX   (מספר חשבונית המס שהופקה בסעיף 4) וחשבונית זיכוי YYY (מספר חשבונית הזיכוי שהופקה בסעיף 5)”->להקליד סכום ללא מע”מ ->להפיק

נגישות
לייעוץ ישיר
ייעוץ ישיר
הרשמה