מהו עסק נייד והאם זה מתאפשר לכל אחד?

התקנות העוסקות ברישוי עסקים במדינת ישראל ברורות ומפורשות מאד. מפורט בהן מה נחשב לבית עסק, האם יש עסקים מסוגים שונים שדורשים היתרים או אישורים לשם הקמתם (ואילו הם), מה הדרישות ומה נדרש בעל העסק להציג על מנת לרשום את העסק בצורה מסודרת וחוקית ועוד. אחת ההגדרות שמופיע בין תקנות אלה היא ההגדרה של עסק נייד. כיום יכולים להיות לא מעט עסקים שאינם קבועים במקום אחד מבחינה גאוגרפית או תלויים במקום זה או אחר. אלה ייחשבו כעסק נייד ובעצם לא יהיה קשר ישיר בין העסק עצמו לבין הרשות שבה הוא נמצא באופן זמני. יש לכך כל מיני הסתייגויות ודיוקים וחשוב לדעת אותם לפני שמחליטים לבד שאכן עסק זה או אחר הוא עסק נייד או לא.

מה הכללים לרישום עסק כעסק נייד?

כאמור, הנושא של ניידות הוא הקריטי והעקרוני בתחום הזה. העסק כולו (לא חלקים ממנו ולא חלק מהעובדים שבו) – חייב לעבור בין שטחן הרשמי של רשויות שונות. עצם השירות של העסק או המהות שלו – צריכים להינתן לאזרחים שברשות שבו העסק נמצא ברגע נתון, ולאחר מעבר לתחומה של רשות אחרת – יוכלו להינתן שם. במילים אחרות – מדובר בשירות או ממכר מוצרים כאלה שיכולים להינתן או להימכר בכל מקום ולא רק באזורים ספציפיים או ערים מסוימות. לעסק צריך להיות מקום מרכזי שבו יימצא המקום המנהלי שלו. הרשות שבתחומה נמצא המרכז הזה היא זו שתנפיק מטעמה את רישיון העסק. יש לכך חשיבות, שכן לאחר ההנפקה עצמה – יוכל העסק כולו להתחיל את התניידותו בין רשויות שונות, שכן זו המהות של עסק נייד.

חשוב מאד להבין שבעסק הנייד לא יכול להיות שום חלק שיישאר קבוע במקום אחד (מלבד המרכז הניהולי, במידה וקיים). על בעל העסק להוכיח מעל לכל ספק שבעת ההתניידות ממקום למקום – אין שום דבר שנשאר קבוע מאחור וכל העסק כולו, כולל כל העובדים שלי – עובר הלאה למקום הבא. אין זה סותר את הנושא של דיווח שעות עבודה על ידי שעון נוכחות שחייב להימצא על פי החוק וכל מה שקשור ברישום עובדים ודיווח לרשויות המיסים. בעת שהעסק נע ממקום למקום – הוא מציע את שירותיו באותו המקום בלבד. אלה העקרונות של הקביעה אודות עסק נייד ורק בדרך זו יקבל בעל העסק את הרישיון.

מי יכול להיחשב כעסק נייד?

כאמור – ישנן כללים ותקנות ברורים ומפורשים שבעזרתם אפשר לקבוע האם עסק זה או אחר הוא אכן עסק נייד. כל אדם שמעוניין להקים עסק כזה יצטרך להוכיח שבזה מדובר וכמובן שיוכל להיעזר בשירות הלקוחות של רשויות המיסים והרשות המקומית על מנת לוודא שהעסק שלו אכן עומד בקריטריונים להיחשב ככזה. יחד עם זאת, אין זה סותר נושאים אחרים שחשוב מאד לוודא שקיימים בעסק – ניהול מלאי, הנפקת מסמכים חשבונאיים, ניהול שכר העובדים (ומעקב אחרי שעות העבודה שלהם) וכמובן דיווחים מסודרים לרשויות המס על התנאים הסוציאליים שמגיעים לעובדים.

אין ספק שכאשר ההתנהלות מבוצעת כפי שהיא אמורה – קל הרבה יותר להשיג את מה שדרוש ולאחר קבלת רישיון העסק הנייד אפשר לצאת לדרך ולעצור, כל פעם במקום אחר. יש את מי שמציע שירותים כל פעם במקום אחר על בסיס רנדומלי וללא סדר מסוים ויש את מי שיבחר בקפידה את המסלול שהעסק יעבור. כל עוד מבוצעת חשיבה מעמיקה והחלטות לא מתקבלות כלאחר יד – אין ספק שהמטרות של בעל העסק יושגו.

נגישות
לייעוץ ישיר
ייעוץ ישיר
הרשמה